Mõttekoda ettevõtlusest Hiiumaal 15. september 2017

Reedel 15. septembril 2017 toimus Tuuru majas kell 10:00 - 15:30 ettevõtjate, arendus-organisatsioonide ja erakondade/valimisliitude esindajate koosolek - mõttekoda, kus kaalutakse ettevõtluse arendamise konkreetseid võimalusi,  mida saaks Hiiumaal rakendada ning kuidas panna riiki ja omavalitsusi ettevõtlust toetavaid tegevusi ellu viima.

Ootasime osalema kõiki, kelle jaoks ettevõtluse teema Hiiumaal on oluline.
Ettevõtluse arendamise teema on Eestis üha kuumem ning oodatakse, et kohalikud omavalitsused võtaks selles senisest suurema rolli. Üsna segaseks on aga jäänud, kuidas kohalikult omavalitsused seda rolli tegelikult täita saaksid. Märtsikuus tundis riigihalduse minister huvi, millised on konkreetsed takistused ja ettepanekud piirkondades ettevõtluse arendamisel.  Kõikide maakondade arenduskeskused kogusid need ettepanekud kokku ning saatis ministrile vastuse.

Kokkusaamise eesmärgiks oli, et uus, loodav omavalitsus võtaks ettevõtluse arendamise oma tegevuse  prioriteediks ja südameasjaks. On tähtis, et sügiseste valimiste valguses viiksid kõik Hiiumaa erakondade ja valimisliitude esindajad ettevõtluse arendamise võtmevalikud, meetmed ja tegevused oma valimisprogrammidesse ning milline roll saab olema tegevuste elluviimisel maakondlikul arenduskeskusel.

Koos hiidlastega ning Hiiumaa sõpradega mõtles ja arutles  Tartu Ülikooli majandusteaduskonna regionaalökonoomika nooremteadur Jaan Looga, kes andis lühiülevaate Eesti omavalitsuste võimalustest kohaliku ettevõtluse toetamisel ning haldusreformiga seonduvatest muutustest.

Mõttekoja teise osana arutles Ott Pärna osalejatega ettevõtja väljakutsetest muutuvas maailmas ning milliseid globaalseid ärivõimalusi saaksid Eesti sh Hiiumaa kui saarelise maakonna ettevõtjad enda kasuks kasutada.
Ott Pärna on ettevõtja, majandusekspert ja spordiaktivist. Ta juhib tulevikuseire ja arendusettevõtet ESTCORP (www.estcorp.eu), veab Kuku raadio majandussaadet BUUM ning ehitab rahvusvahelist spordivabatahtlike liikumist SCULT (www.scult.com ). Ott on olnud mitmete ühiskondlike algatuste eestvedaja, Eesti Arengufondi ja riskikapitalifirma SmartCap juht ning osalenud MTÜ FinanceEstonia, Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsiooni ning Tallinna Teaduspargi TEHNOPOL käimalükkamisel. Ott on Tartu Ülikooli majandusdoktor. Ta on elanud ja õppinud Taanis, Suurbritannias, Soomes ja Singapuris.

Mõttekoda modereeris Märt Treier.

Mõttekoda toimus programmi „Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks 2017-2019" raames. Toetab Euroopa Regionaalarengu Fond ja Hiiumaa Ettevõtjate Liit.

Korraldaja: Katrin Sarapuu, katrin@tuuru.edu.ee tel 5341 5285

Kokkuvõte ühisaruteludest (märked tegi Aivi Telvik).

24.08.17